Zioła medyczne

Paulinie nápojná (Guarana) 

Je keř nebo malý strom z čeledi mýdelníkovité, původem z Venezuely a severní Brazílie. Guarana hraje důležitou roli v kulturách brazilských kmenů Tupi a Guaraní. Tyto kmeny věří, že tato rostlina je magická, léčí střevní problémy a působí jako prostředek nabytí síly. Guarana posiluje imunitu, potlačuje pocit hladu, potlačuje únavu. Tradičně se používá na regulaci hmotnosti, tradičně se používá pro lepší metabolismus tuků, což taky pomáhá při regulaci hmotnosti 

Drmek obecný (Vitex)

Pchází z Asie a teplých oblastí kolem středomoří. Drmek obecný, jež pochází z čeledi hluchavkovitých, vyniká svým modrofialovým květenstvím. K léčivým účelům se ale sbírají drobné plody, které dozrávají na podzim a následně se suší. Tradičně se používá jako léčivá bylina. Pomáhá zmírňovat menopauzální a předmenstruační příznaky, přispívá k fyzické pohodě. Pomáhá udržovat dobré kognitivní fungování.

Třapatkovka (Echinacea)

Je rod rostlin z čeledi hvězdnicovité. Rostlina pochází ze Středozápadu Spojených států amerických a do Evropy se rozšířila jako ozdobná květina a také jako léčivka. Původně ji používali domorodí indiáni, kteří přikládali odvary z kořene na rány, kousnutí a bodnutí hmyzem a na uštknutí hady. Podporuje imunitní systém a obranu těla.

Ženšen pravý (Panax ginseng)

Patří mezi nejznámější exotické léčivé byliny. Působení ženšenu na lidský organismus je velmi komplexní. Pomáhá udržovat kognitivní funkce. Podporuje výkon paměti. Přispívá k normálnímu krevnímu oběhu, který je spojen s výkonem a reaktivitou mozku. Pomáhá udržovat fyzické a duševní schopnosti v případech slabosti, vyčerpání, únavy a ztráty koncentrace.  

Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis)

Je vytrvalá bylina kvetoucí v pozdním létě modrofialovými květy. Je jedním ze tří stovek druhů rodu šišák a díky léčivým látkám obsažených v kořeni je v tradiční čínské medicíně považován za významnou léčivou rostlinu.Díky léčivým látkám obsažených v kořeni je v tradiční čínské medicíně považován za významnou léčivou rostlinu. Působí jako přirozeně se vyskytující antioxidant. Podporuje zdraví kloubů. Zlepšuje pohyblivost. Udržujte pružnost kloubů a chrání šlachy. 

Rozchodnice růžová (Rodiola-Rosea)

Je považována za léčivou bylinu s rozsáhlými účinky. Pro zdraví gastrointestinálního traktu, normalizuje funkci střevního traktu. Mladé listy a lodyhy jsou považovány za chutnou zeleninu.

Řeřicha peruánská (Maca)

V peruánském lékařství byly používány k léčbě anémie, tuberkulózy, menstruačních poruch, symptomů menopauzy, rakoviny žaludku, sterility i mužské potence. V poslední době dosahuje „maka“ v oblastech mimo And velké popularity. Je to zdroj energie, podporuje fyzickou a duševní výkonnost, pomáhá udržovat optimální výdrž, pocity a vitalitu.

Lapačo (Lapacho)

Je především známý jako legendami opředený čaj Inků. Jedná se o přírodní produkt z kůry stromu Lapacho (Tecome Lapacho). Roste především v lesích Brazílie, Bolívie, Peru, severní Argentiny a Paraguaji. Vnitřní kůra červené barvy se získává z odrůd Lapacho Colorado a Lapacho Morado. V oblasti And dosahují tyto stromy mnohdy stáří až 700 let. Lapacho je od pradávna používáno k pomoci nejrůznějších zdravotních problémů. 

Kotvičník zemní (Tribulus terrestris)

Patří mezi jednu z nejvíce užívaných bylin na celém světe.Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) je jednoletá poléhavá bylina z čeledi kacibovitých často užívaná v lékařství nebo doplňcích výživy u sportovců. Je rozšířen v Evropě, Asii, Africe i Austrálii. Pochází pravděpodobně z písečných mořských pobřeží Číny a Japonska. Je dobře znám v Indii, Číně a na Srí Lance. Typickým místem výskytu kotvičníku jsou suchá místa, stepi, polopouště, písčiny. Kotvičníku se daří i na přímořských píscích, pastvinách, při cestách, na rumištích a v zahradách. V zahraničí se pěstuje pro farmaceutické účely. Podporuje sexuální výkonnost.

Klanopraška čínská (Schizandra)

Je rostlina z čeledi klanopraškovité (Schisandraceae). Je to dřevitá liána s jednoduchými střídavými listy a pravidelnými bělavými květy, pocházející z východní Asie. Klanopraška čínská je opadavá, keřovitá, pravotočivá liána bez úponků, dorůstající podle podmínek až do délky 10 a více metrů. Listy jsou světle zelené, poměrně tenké, eliptické až obvejčité. Červené bobule jsou jedlé. Má adaptogenní vlastnosti, může zvýšit schopnost člověka přizpůsobit se stresu. Užitečné pro udržení fyziologických čistících funkcí. Přispívá k obnovení fyzické a duševní pohody a pomáhá k zvýšení fyzické a duševní odolnosti.

Vitánie snodárná (Ashwagandha)

Je vytrvalá, subtropická až tropická rostlina, druh rodu withanie, která bývá po několik tisíciletí využívána v systému v tradičního indického lékařství, v Ájurvédě. Pomáhá udržet mentální a fyzické shcopnosti při slabosti, únavě a vyčerpanosti. Přispívá ke kvalitnímu odpočinku a emoční rovnováze, zvyšuje odolnost vůči stresu.

Rezavec šikmý (Chaga)

Je víceletá dřevokazná houba z čeledi kožovkovitých. Běžně roste na břízách a dalších listnatých stromech. Rezavec šikmý je houba nepravidelného tvaru těla s výrazným typicky černým zbarvením. To způsobuje vysoká obsahová koncentrace pigmentu melaninu. Původní domovinou čagy je Asie a oblasti ruské tajgy. Zde je také hojně užívanou a známou houbou již od 16. století. Vhodným obdobím na sběr čagy je pouze jaro a podzim, a to pro nejvyšší koncentraci obsahových látek. 

Pastala rozprostřená (Damiána)

Je americký keř z čeledi mučenkovitých (Passifloraceae). Pastala rozprostřená je malý keř s malými žlutými květy se silnou vůní připomínající heřmánek. Je silně větvený a má hladké, oválné listy. Líc listů je světlá, na rubu je pýřitá žilnatina. Květy mají hořkou chuť a rostou z paždí listů. Kvete na konci léta a plodí malé, oválné, pukavé tobolky chutnající podobně jako fíky. Rostlina roste na jihu Severní Ameriky, především v Mexiku a Texasu, a také ve Střední a Jižní Americe. V dnešní době se také pěstuje v Africe. Roste v savanách a pouštních oblastech.


Světelný kořen (Dioscorea villosa)

Je pokladem tradiční čínské medicíny, ale velmi dobře se ji daří i v našich končinách. Můžete ji najít po názvem SHAN YAO, jam čínský. Je to velmi výživná hlíza, která nabízí široké spektrum zpracování. Světelný kořen se mu přezdívá proto, že jako jedna z mála rostlin dokáže uchovat tzv. světelný éter. S touto terminologií se setkáte v případě, že vás zajím tzv. antroposofické bylinkářství a filosofie. Používá se pro podporu při projevech menopauzy a podrážděnosti. Přispívá k fyzické pohodě, pomáhá zmírňovat menopauzální a předmenstruační příznaky. 

Camu camu (Myrciaria dubia)

Camu camu pochází ze srdce Jižní Ameriky. Nepříliš vysoký strom Myrciaria dubia (někdy se uvádí jako keř) roste převážně na území Brazílie, Peru a Venezuely. Pro tamní obyvatele je pro své účinky velmi ceněnou plodinou a díky neustále vzrůstajícímu celosvětovému zájmu o ni i výnosnou komoditou.